Tek millet değil Türk Milleti

Saygıdeğer Dostlarım,

Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim..

Kaleme almış olduğum Türklük ifadesi içeren bazı makalelerimden ötürü ırkçılık yaptığım gerekçesiyle eleştirilere maruz kalıyor ve bundan da büyük bir üzüntü duyuyorum..

Şahsımı yakınen tanıyanlar böyle bir şey yapmayacağımı çok iyi bilirler..

Anlıyorum ki bu ön yargıya sahip olan kardeşlerim Türk ifadesinin manasına yeterince vakıf değiller ve büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu konudaki söylemlerini okumamışlar..

Eğerki bu hususta yeterince bilgi sahibi olsalardı hangi etnik kökene sahip olurlarsa olsunlar şayet ceddi bu topraklara aitse Türk olduklarının idraki içinde olurlar ve emperyalist zihniyetin ayrımcı sesine kulak vermezlerdi..

Tarihin harman yeri olan Anadolu toprakları asırlardır göç almış ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu toprakların demografik yapısı genetik olarak incelendiğinde aynı harman yerinde yıllarca birlikte savrulan çeşitliliğin birlikte oluşturduğu ayrıştırılamaz zengin bir sentez ortaya çıkar. Bu sentez aynı zamanda ortak bir yaşam kültürünün ifadesidir.

İşte yıllar içerisinde birbirinden türeyen ve bu ülkeye son şeklini veren üst kimliğin adına ‘bir araya gelen biribirinden türeyen’ ifadesinin karşılığı olarak “Türk” diyoruz..

Bugün ülkemizde yaşayan tüm alt kimliklerin koruyucu ve birleştirici solüsyonu bu üst kimliktir. Bu durum sadece bizim ülkemiz için değil diğer ülkelerin kendi üst kimlikleri için de geçerlidir.

Asırlar içinde bir meyve gibi olgunlaşmak ve bu kıvama gelmek bir toplum için övünç vesilesidir. Bundan daha güzel ve mutluluk veren bir şey olabilir mi.?

Bunun içindir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ezeli ve ebedi kardeşliğin eriştiği bu onur verici durumu ifade etmek için “Ne mutlu Türk’üm diyene” demiştir..

Bu yüzdendir ki;

Tek millet değil Türk Milleti..
Tek bayrak değil Türk Bayrağı..
Tek vatan değil Türk Vatanı..
Tek devlet değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti.. demek ve bundan büyük bir mutluluk ve onur duymak gerekir.!

Bizleri alt kimliklere bölüp ayrıştırmaya ve üst kimliğimiz olan Türklük ifadesine ırkçılık yaftası yapıştırmaya kimsenin gücü yetmez..

“Ne mutlu Türk’üm diyene..”

Dr. Vecdet Öz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir