BİR ŞEHİT ABLASININ İSYANI

Saygıdeğer dostlarım bugün sizlerle kardeşi şehit olan yüreği yaralı bir ablanın ellerim titreyerek kaleme aldığım duygu yüklü mektubunu paylaşmak istiyorum..

İşte yüreğe kurşun gibi saplanan o mektup!

“Yanlış tarafa soruyorsun hoca… Yirmi yaşında fidan gibi şehit arkanda, sen dönmüş onu hayatının baharında al bayrağa sardıranlardan helâllik istiyorsun.. Yaptığın yanlış hoca, hem de çok yanlış!. Onların şehidimde ne hakkı var ki?. Dön arkanı o kalabalığa, o ruhsuz kalabalığa, şehidimi al karşına helâlliği ondan iste.. Sor şimdi o bayrağa sarılı yiğidime…
De ki: Sana gençliğini yaşatmayanlara, sen vatan için şehit düşerken bedelli diye ayrıcalık yapanlara, dağlarımızdan ‘Ne mutlu Türk’üm’ yazısını kaldırıp ‘Biji apo’ yazdıranlara, sana ‘kelle’ bebek katiline ‘sayın’ diyenlere, ‘Birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclisi toplayamayız’ diyenlere ve onları tekrar tekrar vekil deyip meclise sokanlara, sen kuru kumanya ile yetinirken aksırıp, tıksırıp, çatlayıncaya kadar bu vatanı yiyenlere, senin şehit haberin üçüncü sayfalara düşerken seni alçakça vuran hainlerin şehitlik kurmasını seyredenlere, kanınla suladığın topraklardan ay-yıldızı indirip yerine, bölücü paçavralar astıranlara, yurdun bir bölgesinde her gün millete ve vatana hakaret edilip devlete meydan okunurken, bazı ruhsuzların, koltuklarını korumak için seyretmelerine, sen bu vatan, bu bayrak için can verirken senin cenazene dahi can korkusundan koruma ordusuyla gelenlere, bunları alkışla destekleyenlere, hakkını helal ediyor musun yiğidim?.. Eğil hoca, eğil kulak ver tabuta bak ne diyor yiğidim.. Haydi şimdi dön, yüreğin yetiyorsa duyduklarını cenazeye gelen zevatlara de söyle.. Ve sor yüzlerine karşı: Hangi yüzle geldiniz buraya?..”

Yüreğine sağlık cesur bacım…

İbret olsun o günleri unutanlara..

Dr. Vecdet Öz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir