Teşkilatlar
Bursa

Bursa İl

Bülent Çelik

0 532 358 37 65

Genel Bakış

Ileri Demokrasi Anlayisimiz

Adalet Partisi olarak ileri demokrasiyi; kisinin vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinin eksiksiz yasanabildigi ve bunlarin her türlü otorite karsisinda korundugu, devlet tarafindan kesin bir biçimde garanti altina alindigi; vatandas iradesinin devletin bütün kurumlari üzerinde belirleyici etkiye sahip oldugu; sadece düzenli araliklarla yapilan seçimlerle degil, kamu hayatinin her alaninda vatandaslarin kararlariyla ve denetimleriyle yönetime katilabildikleri kurumsallasmis, özgürlükçü demokrasi olarak tanimliyoruz.

Adalet Partisi demokrasiyi, halkin genis boyutlu katilimi ile sürekli gelistirilmesi gereken bir süreç olarak görmektedir. Hosgörü, diyalog ve müzakere rejimi olan demokrasi, hukuk kurallarinin ve yönetim ilkelerinin vatandaslarin rizasiyla ve iradesiyle sekillendigi yönetim biçimidir. Halkin iradesinin özgür ve adil seçimlerle tezahür ettigi, bu irade çerçevesinde seçimle olusan organ ve kurumlarin nihai karar ve icra yetkisini kullandigi demokratik rejimlerde tüm farkliliklar ve azinliktaki görüsler koruma altindadir.

Çogunlugun azinliga, azinligin çogunluga tahakküm etmedigi; çogulcu bir anlayisla karar süreçlerinin isletildigi, her türlü islem ve eylemin evrensel hukuk normlarina dayali objektif kriterlerle denetlendigi demokratik yönetimlerde sivil toplum kuruluslari, medya, kanaat önderleri, meslek kuruluslari gibi kesimler ve örgütler aktif rol oynarlar.


Bursa İLÇE TEŞKİLATLARI

    • Büyükorhan
    • İnegöl
    • Mustafa Kemal Paşa
    • Nilüfer
    • Yıldırım

>